Responsive Web Tasarım

responsive web tasarım

Web dünyasında, farklı ekranlara göre otomatik olarak şekillenen web sitelerini ifade eden (Responsive Web Design) duyarlı-adaptif bir web tasarımı, birçok web sitesi için en uygun olanıdır. Bununla birlikte, spesifik durumlarda, kullanıcı hedefleri ve içeriği bir mobil cihazda stratejik olarak farklı olduğunda, en iyi çözüm, ayrı bir mobil yazılım üretmektir.

Duyarlı-Adaptif Web Tasarımı Özellikleri Responsive teknolojisi, CSS3 ile beraber gelmiştir ve en çok tercih edilen mobil uyumluluk teknolojisidir. Responsive bir web sitesi, tabletler ve cep telefonları gibi mobil cihazlarda sorunsuz olarak gezilebilir. Bir web sitesinin cep telefonunda açılıyor olması, mobil uyumlu olduğu anlamına gelmemektedir. Mobil uyumludan kasıt, mobil cihazlarda sorunsuz açılan ve iyi bir kullanıcı deneyimine sahip web sitesidir. Responsive bir web sitesi tasarımında öncelikle ekran ebatlarına göre şekillendirme ve tasarım elemanlarının konumları planlanır. Bu planlamadan sonra CSS kodları ile bu planlamaya uygun biçimde yerleri kodlanır.

Duyarlı web sitesi tasarımı, okunması kolay metne ve daha kullanıcı dostu navigasyon sistemlerine ek olarak, büyütme ve kaydırma ihtiyacını ortadan kaldırdığından, bu tür bir tasarım kullanan işletmeler, kendi aralarında daha fazla trafik ve sayfa görüntüsü bekleyebilir. Ayrıca, responsive web kullanan işletmeler, ayrı bir mobil site oluşturup düzenlemeye gerek duymamaktan keyif alır; zaman ve paradan tasarruf edilir.

Ted medya ekibi, "Responsive Web Tasarım" teknolojisinin Türkiye'de ki ilk uygulayıcılarından biridir.

×